sie 14, 2014 Opublikował: Rafal Roszak / 0 komentarzy

10 praw ekonomiki chmur

Chmura obliczeniowa (cloud computing) jest tą innowacją w zakresie infrastruktury IT, która w ostatnim okresie najmocniej łączy korzyści technologiczne z biznesowymi. Elastyczność, skalowalność, dostępność i funkcjonalność cloud computingu wprost przekładają się na optymalizację kosztów i zaangażowanych zasobów firmy. Warto więc uważniej przyjrzeć się temu nowemu modelowi działań IT.

 

Cloud computing, jak chyba każda dziedzina życia ma swój panteon bohaterów.  Jedną z najważniejszych jego postaci jest Joe Weinman. Miejsce na liście “Top 10 leaders Cloud Computing” portalu TechTarget – zapewnił sobie stwarzając 10 reguł opisujących ekonomikę cloud computingu. Jak nikt przed nim błyskotliwie połączył zagadnienia z dziedziny IT z językiem biznesu. Poznajmy bliżej wymienione przez niego reguły.

 

1.    Korzystanie z usług kosztuje mniej

Porównując koszty „kupić czy wynająć” warto trzeźwo spojrzeć na perspektywę – czy rzeczywiście bierzemy pod uwagę wszystkie koszty? Czy nie faworyzujemy zakupu pomijając przy zestawieniu koszty związane z jego obsługą, serwisowanie, składowanie, zasilaniem, chłodzeniem, naprawą? Weźmy to wszystko pod uwagę i staniemy przed wnioskiem, że outsourcing zawsze jest tańszy. O ile bowiem może kosztować więcej gdy z niego nie korzystamy, o tyle nie kosztuje nic, gdy tego nie robimy. W przeciwieństwie to zakupionego sprzętu.

 

2.    „Na żądanie” to najlepsza prognoza

Prognozowanie zużycia jest najtrudniejszym zadaniem w planowaniu infrastruktury dedykowanej. Nawet przy najbardziej drobiazgowym estymowaniu nieprzewidziany pozostaje element zmiennego wykorzystania. W 9 na 10 przypadków plan będzie niedoszacowany lub przeszacowywany (badania Instytutu Gartnera pokazują, iż przeszacowanie to nawyk działów IT). Wybierając chmurę obliczeniową  wybieramy rozwiązanie na miarę, dokładnie takiej jak potrzeby. A jeśli te się zmienią? Wyśmienicie, chmura dopasuje się do naszych żądań. Dynamicznie, bo skalowalność to jej cecha główna.

 

3.    Szczyt sum jest nie większy niż suma szczytów

Firmy planując wykorzystanie swojej infrastruktury jako wyznacznik obierają szczytowe zainteresowanie swoją usługą – np. w wypadku sieci sklepów jest to przedświąteczny szał zakupów,  dla działu marketingu  okres promocji sprzedaży produktu,  a dla bloga np.  TVN  efekt. Zgodnie z tą strategią, wykorzystywana przez Twoja firmę moc obliczeniowa jest ukształtowana pod te indywidualne, wynikające ze specyfiki branży, potrzeby. I ponieważ te potrzeby nie są stałe, występują tylko sezonowo lub akcyjnie, przez pozostały okres czasu moc obliczeniowa firmy jest wykorzystywana zaledwie w części. Choć płaci się za całość. Tymczasem chmura  relokuje swoje zasobów między wieloma przedsiębiorstwami z różnych okresów szczytowych i pełniej wykorzystuje swoje zasoby.

 

4.    Zagregowane żądanie jest łagodniejsze niż indywidualne

Krzywa zmienności popytu wygładza się dzięki łączeniu żądań wielu klientów. Nagły wzrost potrzeb w zakresie mocy obliczeniowej – np. w wyniku udanej promocji towaru – może przewyższyć zasoby każdej agencji reklamowej, w końcu bowiem nie infrastruktura jest jej specjalnością. Inaczej jest w przypadku profesjonalnego dostawcy usług w chmurze. Dlatego może on uzyskać wyższe wykorzystanie z używanej infrastruktury technologicznej, tym samym umożliwiając Twojej firmie większą efektywność.

 

5.    Średni koszt zżucia jest redukowany przez dystrybucję kosztów stałych na większą liczbę odbiorców

Specjalizacja jest kluczem do sukcesu, m.in, dzięki efektowi skali – wytwarzając lub sprzedając większą ilość jednorodnego produktu, robisz to taniej, jeśli liczyć koszt jednostkowy. Dostawcy chmur obliczeniowych korzystając z efektu skali i rozkładając koszty stałe na większą liczbę jednostek uzyskują – i oferują – niższe koszty infrastruktury technologicznej, w stosunku do kosztów, jakie w analogicznej sytuacji musiałaby ponieść Twoja firma.

 

6.    Przewaga liczebna to największa zaleta w czasie wojny

 

Zgodnie z twierdzeniem klasyka strategii wojennej Carla von Clausowitza, to przede wszystkim przewaga liczebna jest kluczem do wygrania bitwy. W przypadku działalności on line Twoja walka toczy się pomiędzy dedykowaną firmową infrastruktura zaplanowaną na obsłużenie wygenerowanego zainteresowania a zmasowanymi atakami tegoż. Półbiedy jeśli ogromne zainteresowanie jest pozytywnym efektem naszego sukcesu rynkowego i przekłada się na realny przychód. Gorzej jeśli masz do czynienia np. z atakami hackerskimi typu DDoS. W obu przypadkach Twoja firmowa infrastruktura może paść pod nagłym zalewem zapytań, podczas duży dostawcy chmury obliczeniowej – zwłaszcza taki, który jest również dostawcą zintegrowanych usług sieci i dysponuje swoim data center – ma skalę do ich odparcia.

 

7.    Czasoprzestrzeń to kontinuum

Twoja firma czerpie przewagi konkurencyjne z umiejętności odpowiedzi na zmieniającej się sytuację biznesową szybciej niż uczyni to Twoja konkurencja. Ten proces jest nieustanny – w naszej rzeczywistości zmiana jest jedyną stałą na jaką możemy liczyć. W pogoni za ciągłym udoskonalaniem łatwo zatracić się w długotrwałych i kosztowych procesach i zakupach. Alternatywą do powtarzających się inwestycje jest chmura obliczeniowa. Jej skalowalność jest odpowiedzią na potrzebę zmienności a elastyczność implementacji rozwiązuje problem czasochłonności procesów wdrożenia zmian.

 

8.    Zdolność do zmiany jest odwrotnością kwadratu latencji

Redukcja latencji -  czasu opóźnienia pomiędzy zapytaniem a odpowiedzią – jest niezbędne do sprawnej realizacji szereg usług , np. rozbudowanych  aplikacji internetowych, gier online, zdalnych pulpitów wirtualnych i narzędzi interaktywnych, jak np. praca zespołowa w trybie wideokonferencji. Jednak ograniczenia latencji o połowę wymaga nie dwa razy – jakby się wydawało – więcej węzłów tylko cztery razy więcej. Dostawca chmury obliczeniowej jest w stanie dostarczyć więcej węzłów, a więc i szybciej (oraz taniej) zmniejszyć latencję, niż Twoje przedsiębiorstwo.

 

9.    Nie trzymaj wszystkich jajek w jednym koszyku

Pragmatyzm nakazuje nie trzymać kartę kredytowej wraz z dowodem osobistym. Na wszelki wypadek jesteśmy pragmatyczni w życiu osobistym. A w firmie? Stabilność systemów wzrasta wraz z ich dublowaniem oraz rozproszeniem. Wdrożenie chmury obliczeniowej jako elementu dodatkowego do istniejącego już w Twojej firmie infrastruktury dedykowanej zapewni Ci spokojniejszy sen.

 

10.    Obiekt w spoczynku ma tendencje do pozostawania w spoczynku

Centrum danych z prawdziwego zdarzenia jest bardzo dużą inwestycją. Tworząc jego strukturę dla swojej firmy zazwyczaj wybierasz lokalizację geograficznie zbliżoną do siedziby samej firmy. Tymczasem Twój biznes jest coraz bardziej mobilny. Chmura obliczeniowa zapewnia Ci tą mobilność również w zakresie infrastruktury obliczeniowej i jej mocy potrzebnej do sprawnego i szybkiego reagowania na zmiany rynkowe.

E-biznes
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Rafal Roszak

Rafal RoszakDyrektor marketingu Beyond.pl

Od ponad 15 lat związany z kształtowaniem marek, komunikacją i rynkiem usług. Absolwent UAM Poznań i studiów "Design Managment" SWPS. Członek American Marketing Association. Twórca i redaktor bloga chmura.pb.pl poświęconego biznesowej perspektywie chmur obliczeniowych, szkoleniowiec, wykładowca uczelni wyższych. Pasjonuje się design management i service design, w usługach IT poszukuje korzyści dla strategii rozwoju firmy i wartości z perspektywy klienta.

więcej
e-biznesjak-promowac-e-sklep
Opublikował: Rafal Roszak / 0 komentarzy

Nadchodzi Data Armageddon...

Analitycy podają, że 90 proc. globalnych danych zostało stworzonych tylko w ciągu ostatnich dwóch lat. Do 2020 r. ma być ich już 44 bilionów gigabajtów. Rosnąca liczba informacji uderza w...

Więcej
newsysystemy-b2b
Opublikował: Rafal Roszak / 0 komentarzy

Zainwestuj w innowacyjne technologie...

Duże firmy produkcyjne chcą wydać średnio 7,5 mln złotych na innowacje. Innowacyjność coraz bardziej wyznacza poziom konkurencyjności firmy, dlatego do 2016 roku połowa przedsiębiorstw...

Więcej
newsy
Opublikował: Rafal Roszak / 0 komentarzy

Beyond.pl nadaje kierunek rynkowi data center w Po...

Ruszyła budowa kompleksu Centrum Badań Technologii Informatycznych Beyond.pl, czołowego dostawcy usług data center i cloud computing w Polsce, firmy Beyond.pl. Obiekt będzie najbardziej...

Więcej
newsy
Opublikował: Rafal Roszak / 0 komentarzy

Beyond.pl zbuduje najbardziej efektywne energetycz...

Beyond.pl, lider rynku usług data center i cloud computing, podpisał dziś z firmą Budimex umowę na realizację nowego centrum danych. Będzie to najbardziej efektywna energetycznie serwerownia w...

Więcej
newsy
Opublikował: Rafal Roszak / 0 komentarzy

Beyond.pl wypowiada umowę kolokacji Grupie Allegro...

Beyond.pl, firma dostarczająca pełen zakres usług związanych z infrastrukturą IT dla biznesu, rozstaje się z Grupą Allegro. Spółka uruchamia kolejne centrum danych, o najwyższej w Polsce...

Więcej
e-biznes
Opublikował: Rafal Roszak / 0 komentarzy

Black Friday – jak uniknąć klęski urodzaju i...

„Black Friday” to wyrastająca z Stanów Zjednoczonych i przypadająca  na piątek po Święcie Dziękczynienia tradycyjna obniżka cen. Od kilku lat towarzysz jej „Cyber Monday”  - w...

Więcej