lip 29, 2015 Opublikował: Barbara Pilawska / 0 komentarzy

7 i 1/2 sposobu na dobrą informację prasową

Wielokrotnie przeglądając skrzynkę mailową trafiamy na informacje prasowe. Dzielimy je na kilka kategorii – zupełnie nietrafione, (bo jak wytłumaczyć wysłanie firmie informatycznej news o nowo otwartym sklepie z zabawkami), na te, które wyglądają jak ulotka reklamowa, naładowane treściami ofertowymi, które zamykamy od razu. Często czytamy również takie, które mogłyby nas zainteresować, ale zostały napisane tak bezbarwnym językiem, że już po pierwszym akapicie mamy ochotę zamknąć komputer i iść spać. Czy napisanie interesującej informacji prasowej to taka trudna sprawa?

Podejmijcie wyzwanie!

Stworzenie ciekawej notki, która zawiera konkretne informacje i nie ma nachalnego, sprzedażowego charakteru to klucz.  Dostosuj przekaz do nadawcy oraz obszarów jego działań. Zawsze stawiaj na jakość mailingów, a nie ilość. Po co tworzyć bazę 3000 maili zawierającą wszystkie możliwe branże i przedziały wiekowe, kiedy możecie wysłać wiadomość do 300 starannie wyselekcjonowanych firm, które temat rzeczywiście może zainteresować. Zastanów się nad tym!

Po co nam informacja prasowa?

Zacznijmy od początku – po co właściwie wysyłamy informacje prasowe? Dzięki takim publikacjom czytelnicy uzyskują dostęp do najświeższych informacji z Twojej firmy, redaktorzy publikują najciekawsze newsy, co generuje im ruch na stronie. Odbiorcy treści są w stanie na bieżąco monitorować rynek, wydawcy mają źródło interesującego kontentu, a twórcy stosunkowo niskim kosztem mogą wzbudzić zainteresowanie swoim produktem czy usługą.

Pamiętaj o kilku ważnych aspektach:

  • Zawsze, ale to zawsze pisz datę na informacji prasowej, wydawca może przez przypadek opublikować stare nieaktualne informacje, a to może zaszkodzić zwłaszcza wtedy, gdy Twój projekt jest już w fazie zaawansowanej.
  • Tytuł, staraj się aby był chwytliwy i zainteresował czytelnika. Unikaj w tytule frazy „informacja prasowa”. Szkoda na to miejsca – zachęć użytkownika błyskotliwą grą słów czy atrakcyjnym newsem.
  • Długość notki, zrób wszystko aby zmieścić się w stronie A4, wszelkie dodatkowe informacje jak wykresy i grafiki możesz zawsze dodać w załączniku.
  • Format, swoją informację prasową zawsze wysyłaj w popularnym i łatwym do edytowania formacie, nic tak nie zniechęca redaktorów jak format pdf czy pliki powyżej 1MB. Nie generuj dodatkowej pracy, ta relacja ma być prosta i oparta na wzajemnym szacunku.
  • Jeśli używasz danych statystycznych zawsze pisz, z którego są roku i jakiego źródła pochodzą – nikt nie chce publikować fałszywych informacji lub tych wyssanych z palca. Dbaj o dokładność i rzetelność informacji!
  • Dopasuj język i kontent do odbiorcy, przecież możesz przygotować kilka wersji tej samej informacji, w której zmienisz poszczególne zwroty czy szczegóły, tak aby zainteresowała inną grupę odbiorców.
  • I na koniec – nie zapomnij o kontakcie. Jeśli redaktor zachce dowiedzieć się więcej nie będzie szukał maila.  Za pomocą stopki w informacji szybko znajdzie odpowiednią osobę, z którą chce porozmawiać.
Unikaj zwrotów

Unikaj powyższych zwrotów

Zwięzły i prosty, a zarazem interesujący przekaz to klucz!

Podsumowując, pamiętaj aby informacja była zwięzła, ale w prosty i czytelny sposób przekazywała kluczowe kwestie – nie zapominaj o podstawowych informacjach: kto, co, kiedy, gdzie, dlaczego oraz w jakim celu.
Informacje prasowe to świetne medium informacyjne. Staraj się wykorzystać je możliwie dobrze i pamiętaj, że nawet jeden błędny czy niesprawdzony news może zaważyć na Twojej relacji z redakcją! Myśl zawsze kto będzie czytał i po co ma opublikować – zaskakuj i zainteresuj czytelnika.

 

 

 

 

.

E-biznesSystemy B2BTrendy
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Barbara Pilawska

Barbara Pilawska 

więcej
e-biznesjak-promowac-e-sklep
Opublikował: Barbara Pilawska / 0 komentarzy

Kilka sposobów – Instagram dla esklepu...

Niejednokrotnie pisaliśmy już jak social media mogą wpływać na konwersję w sklepie internetowym, jak ważne jest prowadzenie regularnej i przemyślanej kampanii dostosowanej do...

Więcej
e-biznesjak-promowac-e-sklep
Opublikował: Barbara Pilawska / 0 komentarzy

Kilka sposobów jak zrobić dobry blog firmowy...

Myśl o założeniu bloga firmowego spędza Ci sen z powiek? Przeczytaj kilka naszych rad, jak zrobić to najlepiej. Pamiętaj – systematyczność, unikalny oraz zweryfikowany kontent i...

Więcej
patronatytrendywydarzenia
Opublikował: Barbara Pilawska / 0 komentarzy

Spacecraft – z powrotem na orbicie...

Wróciliśmy ze Spacecraft... pełni wrażeń, dobrej energii i nowych kontaktów. Żałujemy, że podróż trwała tak krótko – a co się dokładnie działo? Zapraszamy do lektury! 2.06.2016...

Więcej
e-biznestrendy
Opublikował: Barbara Pilawska / 0 komentarzy

Newsjacking w pigułce...

Newsjacking, często określany jako real-time marketing, to często spontaniczne działanie marketingowe wykorzystujące bieżące wydarzenia w polityce, kulturze czy inne zdarzenie mediowe do...

Więcej
patronatywydarzenia
Opublikował: Barbara Pilawska / 0 komentarzy

W Rzeszowie zawrzało!...

Końcówka zeszłego tygodnia dla wszystkich pasjonatów i praktyków public relations oznaczała tylko jedno – spotkanie w Rzeszowie. 21-22.04.2016 odbył się Kongres Profesjonalistów Public...

Więcej
e-biznesjak-promowac-e-skleptrendy
Opublikował: Barbara Pilawska / 0 komentarzy

Po pierwsze PERSONALIZUJ!...

Największe marki już od lat personalizują swoje produkty – szalik Burberry lub portfel Louis Vuitton z inicjałami to klasyka. Obecnie coraz więcej polskich marek zmienia swoje podejście i...

Więcej