Reklama GSP (Gmail Sponsored Promotions) to są reklamy wyświetlane użytkownikom aplikacji Gmail do odbioru poczty. Reklamy te składają się z dwóch elementów. Pierwszy z nich to tzw. Teaser, a drugim elementem jest docelowa kreacja reklamowa.
Możliwości formatu reklamowego GSP są dużo większe niż w przypadku tradycyjnego mailingu, gdyż można zawrzeć w środku formularz kontaktowy do zbierania leadów lub reklamę wideo. W tradycyjnym mailingu ani jedno, ani drugie nie jest możliwe.
Jako reklamę można wgrać własny kod html – czyli przygotować dowolny mailing wedle własnego uznania, lub skorzystać z automatycznych formatów proponowanych przez Google (wersja fast ;-)), które nomen omen wcale nie są złe, a nie pociągają za sobą dodatkowego kosztu pracy w postaci przygotowania dedykowanej kreacji w html.
Targetowanie po słowach kluczowych (Keywords)
Możliwości targetowania są jedną z największych zalet GSP, gdyż uwzględniają one słowa kluczowe przewijające się w 300 ostatnich mailach danego odbiorcy!
Targetowanie po domenach (Domains)
To jest kierowanie na wybrane domeny pojawiające się w wiadomościach email danego użytkownika. Oznacza to nie mniej nie więcej jak to, że możemy targetować nasze reklamy do użytkowników subskrybujących newslettery bądź dokonujących zakupy u naszej konkurencji, bądź w sklepach internetowych z komplementarnymi produktami! Dzięki tej funkcji docieramy do grupy najbardziej zaangażowanych odbiorców! System oczywiście nie analizuje pola nadawcy, a jedynie pola temat i treść wiadomości.
Targetowanie do własnej listy mailingowej
Można skorzystać także z własnej bazy adresów, wgrać ją do narzędzia AdWords, stworzyć w ten sposób niestandardową grupę odbiorców i kierować do nich reklamy, ograniczające jest jednak to, że wgrywane adresy muszą być połączone z kontami Google / Gmail i musi być ich co najmniej 10 tysięcy.
Targetowanie standardowe dostępne w reklamach Display w GDN
Czyli krótko wspomnę, że to targetowanie po danych demograficznych, lokalizacji, zainteresowaniach.
Jak ustawić reklamy GSP?
Dla mnie na początku zawsze trudno było je znaleźć, pomyślałem, że podzielę się więc tą prostą, aczkolwiek bardzo istotną rzeczą.
Na koncie AdWords w kampani na Sieć Reklamową tworzymy nową grupę reklam, a w niej dodajemy nową reklamę – Reklama Display, Galeria Reklam, Gmail, Strony docelowe ustawiamy na mail.google.com.
I zrobione
Pozostaje uszczegółowić temat targetu, wgrać kreację i rozpocząć wyświetlanie reklam.
Budżet potrzebny, aby reklamy GSP przyniosły mi zamierzony rezultat?
Reklama GSP cechuje się statystykami podobnymi do newsletterów kierowanych do własnej bazy odbiorców, czyli przy dobrej kreacji na 10 osób które otworzą wiadomość, co najmniej 3 osoby zdecydują się wejść na stronę docelową i poznać ofertę. Płacimy tylko za otworzone wiadomości. To jest cecha której nie da się uzyskać w przypadku tradycyjnych mailingów zewnętrznych.
Dla przykładu: Kupując wysyłkę zewnętrzną (nie GSP) do stargetowanej bazy ok. 10 000 kontaktów zapłacimy nawet 3000 zł netto. Jak dobrze pójdzie tylko 5-10% osób otworzy naszą wiadomość, czyli uzyskamy 1000 otworzeń i z tego maks. 300 kliknięć na naszą stronę.
W przypadku skorzystania z reklam Gmail Sponsored Promotions taki rezultat możemy uzyskać przy trzykrotnie mniejszym koszcie i takim samym zasięgu reklamy! Jak dobrze pójdzie koszt kliknięcia na naszą stronę nie przekroczy 1zł!
Mailingi zewnętrzne wychodzą sensownie przy zasięgu powyżej 10 000 kontaktów, także zalecam zwykle budżet co najmniej 1000-1500zł. Średnio (w zależności od branży) kończy się to mniej więcej tysiącem kliknięć w ofertę, ale już osób wyjątkowo zaangażowanych – widzieli teaser, następnie otworzyli wiadomości, a następnie weszli na stronę – procent konwersji z takiej grupy osób, może sięgać nawet 5%.
Dlaczego warto korzystać z reklam GSP? Ze względu na rozliczenie CPC
Bardzo rzadko spotykane jest takie rozliczenie w przypadku mailingów zewnętrznych, zwykle płacimy za ilość kontaktów do których pójdzie wysyłka, w rozliczeniu CPC w GSP płacimy tylko za otworzone wiadomości, a dzięki możliwości połączenia kont Google Analytics, Google AdWords i śledzenia konwersji, bardzo dokładnie wiemy która reklama, przynosi jaką konwersję i możemy modyfikować je nawet w trakcie trwania kampanii, aby uzyskać jeszcze lepszy rezultat.
Czy GSP jest lepsze od tradycyjnego mailingu?
Podsumowując, w większości przypadków Tak ;-). Oczywiście pod warunkiem, że jesteśmy w stanie ustawić kampanię do kierowanego przez nas targetu osób, czasami bazy zewnętrzne posiadają tak specyficzny i dokładnie dobrany target, że wybierzemy mailing zewnętrzny zamiast GSP, w większości przypadków jeśli prowadzisz sklep internetowy to GSP będzie narzędziem wielokrotnie lepszym.
Zdjęcie tytułowe: Pixbay.com