lut 28, 2017 Opublikował: Redakcja Kliniki ecommerce / 0 komentarzy

Jak promować markę beauty?

Jak promować markę beauty skutecznie, by dotrzeć do jak największej liczby fanów oraz potencjalnych klientów, angażować, inspirować i pozostać zapamiętaną?

Spójność przede wszystkim

W kreowanie wizerunku marki ogromną rolę odgrywa spójność przekazu. Bardzo ważne jest zastanowienie się nad tym, co chcemy osiągnąć oraz do kogo chcemy trafić z naszym komunikatem i być w tym wszystkim konsekwentnym.

Content marketing

Content marketing marek beauty nieodzownie łączy w sobie edukację (na temat produktów), inspirację oraz budowanie więzi pomiędzy nadawcą a odbiorcą. W content marketingu niezwykle istotny jest dobór treści adekwatnych do profilu naszych odbiorców. Dzięki dostępowi do różnego rodzaju danych o fanach czy klientach, możemy stworzyć komunikaty ściśle odpowiadające ich zainteresowaniom, danym demograficznym, etc. Znając te informacje, dostosujmy stylistykę wypowiedzi do naszego odbiorcy. Musi on czuć, że go znamy i rozumiemy jego potrzeby.

Poznajmy się w social media

Kanały social media umożliwiają markom wejście bezpośrednio w interakcję z obecnymi lub potencjalnymi klientami oraz budują zaufanie. Wykorzystując popularne media – Facebook, Instagram, Pinterest, Snapchat, YouTube i czasami także Twitter, marki docierają do różnych grup odbiorców, często także potencjalnych klientów.

Social media umożliwiają wchodzenie w interakcje z fanami, udostępnianie ich zdjęć czy opinii. Jest to doskonała platforma także dla klientów, którzy mogą podzielić się swoją oceną produktu. Co ważne, wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym, nie ma więc miejsca na fałszywe komunikaty. Opinie oraz recenzje użytkowników produktów, zwłaszcza w branży beauty, są bardziej wiarygodne, aniżeli zapewnienia marki o ich doskonałości. Jest to klucz do transparentności i autentyczności marek.

W ostatnim czasie dużą uwagę zwraca się także na dwukierunkowość wypowiedzi, zwłaszcza na portalach społecznościowych czy blogach firmowych. Czasy, kiedy socialowe komunikaty były jednostronne minęły bezpowrotnie. I dobrze, ponieważ dzięki temu możemy tworzyć treści wraz z naszymi odbiorcami, angażować ich, pokazywać, że są ważni i doceniani. Marka musi reagować – rozmawiać z fanami, „żyć” z nimi.

Zainspiruj swoich klientów w YouTube

Ciekawym i wartościowym kanałem promocji marki beauty może być również YouTube. Specyfika marek beauty umożliwia stworzenie ciekawego i wartościowego contentu. Vlogosfera to nowa siła internetu, którą marki beauty coraz częściej wykorzystują we własnej promocji. Modne i chętnie oglądane make-up’owe tutoriale czy video recenzje są świetnym sposobem na promocję własnych produktów. Tak zaprezentowane treści są także wartościowe z punktu widzenia konsumenta.

Marki takie jak Sephora, Revlon, Maybelline, L’Oréal Paris, Douglas oraz wiele innych, doskonale zdały sobie sprawę z potęgi YouTube. Seria krótkich filmików HOW TOs From Sephora był dla marki strzałem w dziesiątkę. Idea? Zaprezentowanie różnych odsłon make-up’u z wykorzystaniem własnych produktów. Kilkadziesiąt tysięcy odsłon pod niemal każdym filmikiem jest dowodem na to, że tego typu treści są pożądane z punktu widzenia odbiorcy marki.

YT sephora

Podobnie kanał YouTube wykorzystały marki Maybelline, L’Oréal Paris czy Revlon. Filmiki HOW TO Lips, Eyes, Nails czy Face produkcji marki Revlon prezentują urodowe tricki z zastosowaniem ich produktów. Promując swoją markę, Revlon postawił także na ambasadorów marki. Współpraca z postaciami takimi jak Gwen Stefani, Ciara, Elejandra Espinoza czy Emma Stone, dała marce dodatkowy rozgłos i poparcie.

YT-Meybelline-1024x569-min

 

YT L'oreal

Bądź bliżej swoich klientów – wejdź do świata mobile

Specyfika marek beauty daje duże pole do manewru. Każdy chce wyglądać i czuć się pięknie. Pokażmy więc, że z pomocą naszych produktów to możliwe. Dosłownie. Marka L’Oréal Paris i jej słynna aplikacja Loreal Make-up Genius jest świetnym przykładem do naśladowania. Aplikacja, która w minutę pozwoli jej użytkownikowi dobrać odpowiedni odcień pomadki czy podkład spotkała się z duży uznaniem wśród fanów marki i nie tylko. The Color Genius z kolei, następna aplikacji marki, pomagająca dobrać makijaż do stylizacji (oczywiście na bazie produktów L’Oréal Paris), stała się takim samym hitem, jak jej poprzedniczka.

1
2

Kolejną ciekawą aplikację zaproponowała marka Oriflame – Sun Coach. Aplikacja miała chronić jej użytkowników przed poparzeniami. Jak działała? Wystarczyło podać swój kolor skóry, kolejno telefon przy pomocy GPS-a ustalał lokalizację użytkownika i sugerował, jak wysoką ochronę UV powinien zastosować.

Ekspert radzi

Bardzo popularne w ostatnim czasie są blogi firmowe. Warto wpleść je także w strategię promocji swojej marki. Kreując wizerunek marki beauty dobrze jest zaprezentować ją w roli eksperta. Temu właśnie służy blog firmowy. Merytoryczne treści, użyteczne z punktu widzenia konsumenta, powinny zastąpić obszerne, lifestyle’owe artykuły o wszystkim i o niczym. Na blogu firmowym jest miejsce na porady, ciekawostki z branży, nadchodzące trendy, inspiracje a wszystko to przeplatane informacjami o naszych produktach, naszej marce i specjalistach. To, co jest istotne w kreowaniu wizerunku marek beauty, to transparentność i autentyczność. Coraz więcej firm decyduje się na pokazywanie samego procesu produkcji, potwierdzając dzięki temu swoją wiarygodność. Pokazywanie, dlaczego nasz produkt jest taki wyjątkowy i co składa się na tę wyjątkowość jest doskonałym przykładem autopromocji.

Zróbmy to razem

Blog firmowy daje duże możliwości. W jego obszarze możemy także nawiązać współpracę na zasadzie cross-promocji z marką, z którą nie konkurujemy, ale z którą się uzupełniamy. Dla przykładu salon spa może nawiązać współpracę crossową z salonem fryzjerskim i wspólnie doradzać klientom, jak odpowiednio pielęgnować włosy. Współprace crossowe świetnie sprawdzają się także w rzeczywistości offline. Wzajemna promocja marek (ulotki w salonach informujące o zabiegach naszego partnera, kupony zniżkowe dla naszych klientów zachęcające do skorzystania z usług partnera, etc.), wspólna organizacja eventów czy wzajemne polecanie się korzystnie wpływa na wizerunek obu stron.

Współpraca z blogerami/influencerami                   

Ostatnie lata pokazały, że opinia osób z blogo-  i vlogosfery ma ogromne znaczenie. Podobno przeciętny konsument ufa opinii blogera bardziej, aniżeli opinii przyjaciela czy kogoś z rodziny. Zdaniem większości konsumentów, opinia blogerów jest obiektywna (nawet, jeśli współpracują oni z jakąś firmą). Zatem, jeśli chcesz, żeby twój content marketing przynosił jeszcze większe efekty, wesprzyj go influence marketingiem. Współpraca z blogerami czy influencerami zwiększy rozpoznawalność marki i poszerzy grono twoich odbiorców. Wpływa ona również na wyższe pozycje w wyszukiwarce oraz ROI.

Współpraca z osobami cieszącymi się społecznym zaufaniem i poparciem sprawdza się także przy wyborze ambasadora marki. Secret Lashes, wybierając Joannę Krupę na ambasadora swojej marki zyskało grono wielbicieli pięknej Joanny a fani jednej z najpiękniejszych Polek, idąc jej śladem, wybrało rzęsy Secret Lashes jako swój ideał.

    maccosmetics-horz semilac-horz

Sprzedaż poprzez inspiracje

W kreowaniu marek beauty niezwykle istotną rolę odgrywają inspiracje. W branży beauty profesjonalizm i wizerunek eksperta miesza się ze źródłem inspiracji dla klientów. Inspirujące zdjęcia mają skłonić odbiorców do skorzystania z usług marki. Olbrzymią rolę w prezentacji produktów marek beauty odgrywają zdjęcia. Piękne, często artystyczne, inspirujące. I w tych inspirujących zestawieniach marki beauty sprzedają swoje produkty. Jest to klucz do sukcesu. Sprzedaż poprzez inspiracje zawiera elementy reklamy natywnej – nienachalnej, bezinwazyjnej, przyjemnie wkomponowanej w treść, czyli takiej, której klient nie odrzuci po pierwszym spotkaniu.

glmontibello-ins-vert

Podsumowując, kreując wizerunek marki beauty powinieneś zwracać dużą uwagę na prezentowane treści. Zachowaj spójność przekazu i bądź konsekwentny obranej stylistyce wypowiedzi czy zdjęć. Tylko wtedy pozostaniesz dla odbiorcy wiarygodny i „jakiś”. Warto również pomyśleć o ambasadorze marki lub wesprzeć promocję swojej marki czy produktu współpracą z blogo-, vlogosferą lub cross-promocją. Dodatkowo pamiętaj także, że wszelkie przejawy kreatywności i oryginalności są przez odbiorców/klientów doceniane. Wyjdź naprzeciw ich oczekiwaniom i zaproponuj im coś, czego nikt inny im nie dał. Daj się poznać jako marka znająca swoich odbiorców i dbająca o nich, jako marka, z którą warto być w kontakcie.

E-biznesPromocja e-sklepu
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Redakcja Kliniki ecommerce

Redakcja Kliniki ecommerce 

więcej
Opublikował: Redakcja Kliniki ecommerce / 0 komentarzy

PayPal PassPort od teraz dostępny dla polskich fir...

PayPal PassPort od teraz dostępny dla polskich firm,  które chcą działać globalnie Według danych PayPal, handel transgraniczny rośnie w stałym tempie. Mieszkańcy Stanów...

Więcej
patronaty
Opublikował: Redakcja Kliniki ecommerce / 0 komentarzy

Warsztaty e-commerce w Warszawie – sprawdź...

Warsztaty „E-handel – czyli jak podejść do budowy działalności firmy w kanale online” Chcesz dowiedzieć się jak podejść do budowy działalności firmy w Internecie? Jak uzyskać...

Więcej
jak-promowac-e-sklep
Opublikował: Redakcja Kliniki ecommerce / 0 komentarzy

Promocja z blogerami a podatki...

Celem każdego sklepu, czy to internetowego czy stacjonarnego, jest sprzedaż jak największej ilości produktów i osiągnięcie jak najwyższego wolumenu obrotów. Jednakże, aby to uzyskać,...

Więcej
patronaty
Opublikował: Redakcja Kliniki ecommerce / 0 komentarzy

INFOSHARE 2017 – SPOTKANIE WIEDZY I BIZNESU...

INFOSHARE 2017 - SPOTKANIE WIEDZY I BIZNESU. ORGANIZATORZY ODSŁANIAJĄ SZCZEGÓŁY 11 EDYCJI KONFERENCJI Wiedza na temat biznesu, innowacji, marketingu i programowania, przestrzeń dedykowana...

Więcej
e-biznesjak-promowac-e-sklep
Opublikował: Redakcja Kliniki ecommerce / 0 komentarzy

Jak promować markę beauty?...

Jak promować markę beauty skutecznie, by dotrzeć do jak największej liczby fanów oraz potencjalnych klientów, angażować, inspirować i pozostać zapamiętaną? Spójność przede...

Więcej
wydarzenia
Opublikował: Redakcja Kliniki ecommerce / 0 komentarzy

Wirtualna rzeczywistość w realnym biznesie...

Smartfon XXI wieku nie jest już tylko urządzeniem do prowadzenia rozmów, wysyłania wiadomości, przekazywania filmów i zdjęć. Coraz częściej stanowi małe centrum dowodzenia - za jego...

Więcej