wrz 1, 2014 Opublikował: Rafal Roszak / 0 komentarzy

Rodzaje chmur obliczeniowych i ich zalety

Rozumiejąc już, czym jest istota wynajmowania zasobów IT, czas dowiedzieć się, jakie rodzaje chmur są dziś dostępne na rynku.  Musimy tu dokonać dwojakiego podziału – ze względu na lokalizację zasobów oraz ze względu na model usług świadczonych w chmurze.

Ze względu na to, gdzie umiejscowione są zasoby IT tworzące chmurę oraz kto z nich korzysta, możemy wyróżnić trzy główne rodzaje chmury obliczeniowej. Są to:

  • chmura publiczna;
  • chmura prywatna;
  • chmura hybrydowa.

 

Chmura publiczna

Podstawową cechą chmury publicznej jest to, że jej infrastruktura jest udostępniana wszystkim klientom. Kolejną istotną kwestią jest to, że infrastruktura chmury publicznej dostarczana jest w sposób zautomatyzowany i dostępna natychmiast po dokonaniu zakupu. Trzeci element to brak zobowiązań wobec usługodawcy – chmura publiczna jest rozliczana za zużycie, a nie w abonamencie.

Logicznym jest, iż szukając niskich kosztów, firmy decydują się na rozwiązania w chmurze publicznej, ponieważ jej infrastruktura może być ulokowana w takim dowolnym miejscu na świecie, w którym koszty jej utrzymania, a w konsekwencji cena świadczonych usług będą najniższe i tym samym najbardziej opłacalne. Na przeszkodzie takim rozwiązaniom stanąć może lokalne prawodawstwo, które może regulować kwestię lokalizacji przechowywania danych. Unia Europejska już w 1995 wprowadziła Dyrektywę 95/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych i swobodnego przepływu tych danych, na podstawie której dane te mogą być przekazywane jedynie do krajów poza UE, które gwarantują odpowiedni poziom ich ochrony, weryfikowany oczywiście przez Unię na podstawie odrębnych regulacji. Rozwiązania to gwarantuje zwiększony poziom ochrony danych, a rozwój europejskiej i polskiej infrastruktury serwerów w chmurze zapewnia ofertę konkurencyjną wobec dyskusyjnej prawnie oferty za oceanu.

 

Kiedy chmura publiczna?

Przedsiębiorstwa są zainteresowane korzystaniem z bezsprzecznie najbardziej dostępnych rozwiązań, jakie oferują chmury publiczne, jeśli ich działalność nie jest obwarowana zewnętrznymi regulacjami prawnymi  lub gdy ich własna polityka dotycząca ochrony, przechowywania i przetwarzania danych im na to pozwala.

Najczęściej z rozwiązań w chmurze publicznej korzystają firmy, których aplikacje wykorzystywane są przez dużą liczbę klientów, którzy otrzymują do nich dostęp przez otwartą sieć publiczną, czyli internet.Mówimy tu np. o e-commerce, agencjach reklamowych, firmach deweloperskich, resellerach usług internetowych, serwisach społecznościowych, etc.

Chmura publiczna to również dobre rozwiązanie, gdy w grę wchodzą projekty wymagające współpracy między wieloma podmiotami. Wykorzystuje się ją do upubliczniania projektów badawczych instytucji naukowych czy działań organizacji pozarządowych.

W Polsce przedsiębiorcy chętnie korzystają z usług chmur obliczeniowych. Jak pokazuje raport Chmura Obliczeniowa 2013, przedstawiciele MŚP stanowią 83% odbiorców mocy obliczeniowej.

 

Chmura prywatna

Wydawać by się mogło, że chmura w samej swojej naturze ma charakter publiczny. To popularne przekonanie wspierane jest również przez firmy dostarczające rozwiązania cloud computingowe. Dlaczego więc wiele firm decyduje się lub przynajmniej rozważa, budowę chmury, opartej na dedykowanych zasobach sprzętowych – i czy tylko taką chmurę możemy uznać za „prywatną”? Podczas gdy specjaliści głowią się nad niuansami definicji, amerykański NIST (National Institute of Standards and Technology) już we wrześniu 2011, opublikował swoją, niezwykle użyteczną z punktu widzenia użytkownika definicję, według której za chmurę prywatną uznać możemy rozwiązania dostarczane do wyłącznego użytku pojedynczej organizacji, niezależnie od tego, czy infrastruktura należy do samej organizacji (czyli np. naszej firmy) czy też do dostawcy zewnętrznego (np. centrum danych).  Kluczowe znaczenie ma więc nie to, gdzie znajduje się albo do kogo należy sprzęt, w którym istnieje chmura prywatna, ale wyłączność jej przeznaczenia – fakt, że korzystamy z niej tylko my. Co nam to daje?

 

Co odróżnia chmurę prywatną od hostingu?

Można by zapytać – w czym ma pomóc mi chmura prywatna, skoro korzystam już z usług hostingowych, mam firmową pocztę i CRM?

Takie podejście oznacza, że zapomnieliśmy o podstawowych cechach chmury – skalowalności i automatyzacji. Dzięki rozwiązaniu chmurowemu nie musimy zastanawiać się, czy i ile przestrzeni, węzłów, serwerów trzeba dokupić, ponieważ nasza prywatna chmura będzie zawsze dopasowywała się do ilości wykonywanych zadań. Bez debat na temat co, ile i dlaczego znowu trzeba dokupić. Zakładając, że nasza chmura znajduje się u dostawcy zewnętrznego, oznacza to, że to po jego stronie leży troska o zapewnienie odpowiedniego środowiska dla maszyn fizycznych, na których znajduje się nasza chmura oraz administrowanie maszynami wirtualnymi, tak by dopasowywały się do naszych potrzeb.

Dość łatwo można zauważyć, że właściwości chmury prywatnej są właściwie takie same jak właściwości chmury publicznej – należy więc zapytać: czym tak właściwie różni się chmura prywatna od publicznej?  I tu dochodzimy do sedna sprawy, o której wspominaliśmy już, omawiając definicję chmury prywatnej – kluczem do zagadnienia jest bowiem KONTROLA. Elastyczność rozwiązań, skalowanie, automatyzacja to uniwersalne cechy chmury. Chmura prywatna, zgodnie z definicją NIST jest kontrolowana przez jej właściciela lub jego zaufanego partnera. Żeby lepiej zrozumieć istotę tego zagadnienia, można, nie szukając daleko, porównać chmurę publiczną do Internetu, czyli ogólnodostępnej sieci wykorzystywanej przez przypadkowych użytkowników, a chmurę prywatną do Intranetu, czyli sieci, z której korzystać mogą tylko określeni użytkownicy, np. pracownicy firmy.

 

Kiedy chmura prywatna?

Wydawałoby się, że istotą cloud computingu jest brak konieczności inwestowania w infrastrukturę i przeniesienie zasobów „na zewnątrz”. Istnieją jednak sytuacje, w których firma nie chce lub wręcz nie może korzystać z chmury publicznej. Najbardziej oczywistą przyczyną tworzenia i korzystania z private cloud jest bezpieczeństwo danych. Załóżmy, że nasza firma sprzedaje produkty sklepom. Oczywiste jest, że stosujemy zróżnicowaną politykę cenową, mamy system rabatowy, zawieramy z klientami indywidualne umowy. To wszystko odzwierciedla się w dokumentach generowanych przez firmę, a jednocześnie stanowi, kluczową dla nas, tajemnicę handlową. Chmura prywatna, znajdująca się wewnątrz naszego firmowego firewalla (systemu zabezpieczeń) zapewni bezpieczeństwo i poufność gromadzonych danych.

Innym przypadkiem, w którym rozwiązanie private cloud staje się właściwie konieczne, jest sytuacja, w której regulacje prawne naszej branży nakładają ścisłe regulacje odnośnie zarządzania i przechowywania wrażliwych danych. Prywatna chmura, dzięki pełnej kontroli, rozwiewa te wątpliwości, wciąż oferując korzyści korzystania z rozliczanej za zużycie mocy obliczeniowej. Kolejną możliwą sytuacją, w której wykorzystanie, a w tym przypadku nawet stworzenie chmury prywatnej, wydaje się logiczne, jest posiadanie fizycznych zasobów, które mogę nie pokrywać całego zapotrzebowania na moc obliczeniową. Rozwiązaniem jest decyzja o ich wirtualizacji. W efekcie osiągniemy efektywniejsze wykorzystanie istniejących zasobów sprzętowych środowiska informatycznego poprzez dowolne (w ramach możliwości sprzętowych czy programowych oraz założeń projektowych) modyfikowanie cech wirtualizowanych zasobów, dostosowując je do wymagań użytkownika.

 

Chmura hybrydowa

Podobnie jak w przypadku napędu samochodów, hybrydowość chmury oznacza korzystanie z więcej niż jednego źródła „zaopatrzenia”. Infrastruktura chmury hybrydowej składa się z dwóch typów infrastruktury (tj. publicznej i prywatnej), pozostających odrębnymi jednostkami organizacyjnymi, które są powiązane za sprawą standaryzacji technologii, umożliwiającej przenoszenie i wykorzystanie danych i aplikacji. Rozwiązanie to jest najczęściej wykorzystywane przez firmy prowadzące bardzo zróżnicowaną działalność dla wielu różnych klientów. Korzystając z chmury hybrydowej, firmy mają do dyspozycji najlepiej dopasowane środowisko dla danego fragmentu swojego biznesu. Wyzwaniem pozostaje integracja pomiędzy infrastrukturą, szczególnie jeśli korzystamy z kilku dostawców. Dlatego warte uwagi są oferty firm, świadczących usługi zarówno chmury prywatnej jak i publicznej.

 

 

E-biznes
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Rafal Roszak

Rafal RoszakDyrektor marketingu Beyond.pl

Od ponad 15 lat związany z kształtowaniem marek, komunikacją i rynkiem usług. Absolwent UAM Poznań i studiów "Design Managment" SWPS. Członek American Marketing Association. Twórca i redaktor bloga chmura.pb.pl poświęconego biznesowej perspektywie chmur obliczeniowych, szkoleniowiec, wykładowca uczelni wyższych. Pasjonuje się design management i service design, w usługach IT poszukuje korzyści dla strategii rozwoju firmy i wartości z perspektywy klienta.

więcej
e-biznesjak-promowac-e-sklep
Opublikował: Rafal Roszak / 0 komentarzy

Nadchodzi Data Armageddon...

Analitycy podają, że 90 proc. globalnych danych zostało stworzonych tylko w ciągu ostatnich dwóch lat. Do 2020 r. ma być ich już 44 bilionów gigabajtów. Rosnąca liczba informacji uderza w...

Więcej
newsysystemy-b2b
Opublikował: Rafal Roszak / 0 komentarzy

Zainwestuj w innowacyjne technologie...

Duże firmy produkcyjne chcą wydać średnio 7,5 mln złotych na innowacje. Innowacyjność coraz bardziej wyznacza poziom konkurencyjności firmy, dlatego do 2016 roku połowa przedsiębiorstw...

Więcej
newsy
Opublikował: Rafal Roszak / 0 komentarzy

Beyond.pl nadaje kierunek rynkowi data center w Po...

Ruszyła budowa kompleksu Centrum Badań Technologii Informatycznych Beyond.pl, czołowego dostawcy usług data center i cloud computing w Polsce, firmy Beyond.pl. Obiekt będzie najbardziej...

Więcej
newsy
Opublikował: Rafal Roszak / 0 komentarzy

Beyond.pl zbuduje najbardziej efektywne energetycz...

Beyond.pl, lider rynku usług data center i cloud computing, podpisał dziś z firmą Budimex umowę na realizację nowego centrum danych. Będzie to najbardziej efektywna energetycznie serwerownia w...

Więcej
newsy
Opublikował: Rafal Roszak / 0 komentarzy

Beyond.pl wypowiada umowę kolokacji Grupie Allegro...

Beyond.pl, firma dostarczająca pełen zakres usług związanych z infrastrukturą IT dla biznesu, rozstaje się z Grupą Allegro. Spółka uruchamia kolejne centrum danych, o najwyższej w Polsce...

Więcej
e-biznes
Opublikował: Rafal Roszak / 0 komentarzy

Black Friday – jak uniknąć klęski urodzaju i...

„Black Friday” to wyrastająca z Stanów Zjednoczonych i przypadająca  na piątek po Święcie Dziękczynienia tradycyjna obniżka cen. Od kilku lat towarzysz jej „Cyber Monday”  - w...

Więcej