cze 16, 2016 Opublikował: Marek Włodarczyk / 0 komentarzy

E-mail marketingowe inspiracje na Dzień Ojca

Czy wiecie, że ojcowie musieli czekać ponad 50 lat dłużej niż matki na swoje oficjalne święto? Warto przygotować dla nich coś specjalnego i wykorzystać tę okazję do znacznego zwiększenia klikalności i konwersji naszych kampanii.

O ile badania National Retail Federation wykazują, że ponad 3/4 Amerykanów celebruje Dzień Ojca w szczególny sposób, nie jest on jednak tak popularnym świętem, jak Dzień Matki. Widać to także po wydatkach. W zeszłym roku 25% mieszkańców USA, którzy planowali kupić prezent dla swojego taty, wydało na ten cel ok. 115 dolarów, podczas gdy na Dzień Matki kwota ta wynosiła średnio 173 dolary.

Nie zmienia to jednak faktu, że warto wpisać Dzień Ojca do kalendarza działań e-mail marketingowych.

Co ciekawe, w odróżnieniu od Dnia Matki, działania związane z Dniem Ojca nie są zwykle planowane z kilkutygodniowym wyprzedzeniem – 44% klientów kupuje prezent tydzień przed Dniem Ojca, a 18% w samo święto. E-maile przypominające warto więc wysłać nie wcześniej niż dwa tygodnie przed samym świętem.

Newslettery okazjonalne należą do szczególnego typu wiadomości. Nie mają bowiem skłonić naszych klientów do kupienia sobie kolejnej torebki, butów, czy skorzystania z naszych usług. Skupiają się natomiast na podkreślaniu więzi rodzinnych i przyjacielskich oraz poczuciu radości wynikającej z obdarowywania bliskich upominkiem.

Decydując się na wysłanie e-maili na Dzień Ojca, warto przedstawić kilka propozycji najlepszych upominków w ciekawy, nieszablonowy sposób. Popularne jest zaprezentowanie oferty za pomocą tzw. gift guides, czyli praktycznych przewodników po produktach tematycznie powiązanych ze zbliżającym się świętem. Dobrym przykładem może być tutaj newsletter firmy Massimo Dutti, w którym wybrano cztery najlepsze propozycje idealnego prezentu dla taty. Oszczędnie, ale z klasą.

Przykład 1.

Przykład 1.

Skoro jesteśmy przy gift guida’ch, warto zwrócić uwagę na specyficzny typ przewodników po prezentach, które poza przedstawieniem wybranych produktów, prezentują drzewko decyzyjne, które ma nam pomóc dobrać najbardziej odpowiedni prezent. Odpowiadając na pytania o preferencje bliskiej nam osoby, w tym przypadku taty, możemy być pewni, że wybrany upominek na pewno przypadnie mu do gustu. Australijska firma BONDS sprzedająca bieliznę postawiła na właśnie takie rozwiązanie, zadając w mailu klientowi pytanie „Co tak naprawdę chciałby dostać Tata na Dzień Ojca?”. Oczywiście odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania prowadzą do jedynej, słusznej decyzji – zakupu bielizny BONDS.

Przykład 2.

Przykład 2.

Jeśli chcemy pomóc klientowi podjąć najlepszą decyzję w kwestii idealnego prezentu na Dzień Ojca, dobrym pomysłem jest pokazanie subskrybentowi, że w naszym sklepie ma z czego wybierać. Przedstawmy mu kilka opcji produktów w zależności od cech, zainteresowań i preferencji obdarowywanej osoby. Firma Aldo zachęca swoich klientów, by sprezentowali swoim ojcom coś, co naprawdę chcieliby dostać, prezentując cztery różne modele obuwia, dobrane pod kątem ich osobowości.

Przykład 3.

Przykład 3.

Moją uwagę przykuł także newsletter Terrain, który prezentuje 3 pomysły na świętowanie Dnia Ojca na świeżym powietrzu, dobierając przy tym odpowiednią gamę produktów.

Przykład 4.

Przykład 4.

Włączenie wideo do mailingu to interesujący, wciąż jednak rzadko stosowany sposób na zwrócenie uwagi subskrybentów. Coraz więcej marketerów przekonuje się, że rozwiązanie to jest atrakcyjniejsze, niż statyczny tekst i zdjęcia. Wideo pozwala bowiem wyróżnić nasz newsletter na tle innych lub przekazać konsumentom konkretną treść i zamysł w bardzo krótkim czasie. Z okazji Dnia Ojca firma Jack Spade umieściła w swoim newsletterze grafikę z ruchomym wypełnieniem napisu „Happy Dad”. Efektowny GIF zobaczyć można pod tym linkiem. Grafika prowadzi odbiorcę do przewodnika po prezentach i informuje o darmowej przesyłce.

Przykład 5.

Przykład 5.

Podsumowując, warto pamiętać, by wyjść poza schemat i zaskoczyć odbiorców pomysłową kreacją. Dobrym pomysłem mogą być oryginalne przewodniki po produktach czy efektowne animacje. Pamiętajmy, by newslettery wysyłane z okazji Dnia Ojca były dla naszych odbiorców nie tylko zaskakujące i ciekawe, ale przede wszystkim pomocne w wyborze najbardziej odpowiedniego prezentu. Prezentując naszym subskrybentom gamę możliwości pokażemy, że jesteśmy dla nich partnerem i tak samo jak oni chcemy, by ich bliscy otrzymali najlepszy upominek. W ten sposób, budując nić porozumienia, stworzymy z klientami relację opartą na zaufaniu i przyjaźni.

E-biznesPromocja e-sklepu
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Marek Włodarczyk

Marek WłodarczykCountry Manager optivo GmbH / Sp. z o.o.

Country Manager w optivo, gdzie oprócz kreowania działań sprzedażowych i marketingowych na rynku polskim, zarządza strategicznie polskim oddziałem firmy. Pracę w optivo rozpoczął w 2014 roku, na stanowisku Sales Director. Jest także ekspertem branży Call Center / Outsourcingu oraz posiada bogatą praktykę biznesową i doświadczenie w budowaniu działań sprzedażowych na terenie całej Europy. Ukończył studia magisterskie na kierunku Socialmanagement w Niemczech, gdzie studiował i pracował łącznie przez ponad 14 lat. Jest też absolwentem Podyplomowych Studiów Zarządzania Sprzedażą Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

więcej
e-biznestrendy
Opublikował: Marek Włodarczyk / 0 komentarzy

4 kroki do osiągnięcia sukcesu...

Rosnąca liczba kanałów komunikacji sprawia, że indywidualna ​​ścieżka zakupowa klienta – od pierwszego kontaktu z marką, aż do dokonania zakupu – jest obecnie bardziej rozproszona...

Więcej
e-biznesjak-promowac-e-sklep
Opublikował: Marek Włodarczyk / 0 komentarzy

Sztuczna inteligencja przyszłością emarketingu...

Jak na otrzymane emaile zareagują poszczególni odbiorcy? Jak efektywnie unikać folderu SPAM? Jaki powinien być kolejny, najbardziej optymalny krok, który powinniśmy podjąć? Niezależnie od...

Więcej
e-biznesjak-promowac-e-skleptrendy
Opublikował: Marek Włodarczyk / 0 komentarzy

Hiperpersonalizacja, czyli nowa broń marketingu...

Masowe wysyłki są passé. W dzisiejszym świecie marketerzy mają niezliczone możliwości segmentowania bazy pod kątem grup docelowych i personalizowania treści tak, aby w efektywny sposób...

Więcej
e-biznesjak-promowac-e-sklep
Opublikował: Marek Włodarczyk / 0 komentarzy

Dokąd zmierza komunikacja z klientem?...

„Conversational commerce” to nowy, coraz bardziej popularny temat. Aplikacje dedykowane do komunikacji, takie jak WhatsApp, WeChat i im podobne, są w rozkwicie. Założyciel WhatsApp, Jan Koum,...

Więcej
e-biznesjak-promowac-e-sklep
Opublikował: Marek Włodarczyk / 0 komentarzy

E-mail marketingowe inspiracje na Dzień Ojca...

Czy wiecie, że ojcowie musieli czekać ponad 50 lat dłużej niż matki na swoje oficjalne święto? Warto przygotować dla nich coś specjalnego i wykorzystać tę okazję do znacznego zwiększenia...

Więcej
e-biznesjak-promowac-e-sklep
Opublikował: Marek Włodarczyk / 0 komentarzy

E-mail marketing: podwójna zgoda...

Słowem kluczowym, które warunkuje prawidłowe podejście do działań e-mail marketingowych, jest "zgoda" – uzyskanie od wszystkich odbiorców wyraźnej i możliwej do potwierdzenia zgody na...

Więcej